Laupäev, 3. detsember 2022
13:47
Ott Järvela: Praeguseks kõik, sest järgmised toimetused ootavad. Uuel nädalal küsimused-vastused Dohast vähemalt korra, aga võib-olla ka kaks. Kaunist pühapäeva jätku!
13:46
Ott Järvela:
Olen väravavahindusel silma peal hoidnud muidugi, aga midagi erakordset a la Manuel Neuer 2014 pole silma jäänud. Et väravavahid on meeskonna palliga mängu üha enam integreeritud, pole uudis ega üllatus.

Soojendust ma enamasti eraldi ei jälgi, sest üldiselt liigun meediatribüünile umbes 30 minutit enne avavilet. Selle ajani töötan staadioni pressikeskuses.

Üks asi, mis väärib esile toomist, on rohked penaltitõrjed. Mul statistikat pole praegu käepärast, aga neid on olnud rohkesti nii mängude sees kui ka mängujärgsetes penaltiseeriates.
13:46
Külastaja väravavahtimine kommentaar
Tervitused väravavahtide klubile! Kui palju oled väravavahtide tegemisi sel MM-l jälginud, näiteks soojendusi jms? Kas käimasolev MM on väravavahtidele kuidagi erinev? Kas oled nõus, et hoolimata sellest, et kindad muudkui arenevad ja varsti kleepuvad need nagu kärbsepaberid, jääb väravavahtide puhul järjest vähem silma pallide püüdmist, aina kipuvad nad lahti põrkama. Või kui palju sa väravavahtidest tänavu üldse kulnud oled?
13:38
Ott Järvela: Pärat veerandfinaalide nägemist on minu silmis peamiseks soosikuks Prantsusmaa. Nad alistasid väga hästi mänginud Inglismaa nii, et Kylian Mbappe mõju jäi väga kasinaks. Prantsusmaal jäi veerandfinaalis kõige rohkem võimeid reservi ja usun, et peatreener Didier Deschamps suudab need poolfinaalis ja finaalis meeskonnast välja pigistada.
13:38
Külastaja Hugo Mölder kommentaar
Tere, Kes võidab MM-i
13:36
Ott Järvela: See on ebatõenäoline, sest MM-ile pääsemiseks tulb valikturniiril jõuda Euroopa 16 parema sekka. EM-ile jõudmiseks on see nivoo 24 parema sekka mahtumine, mis oluliselt hõlpsam, sest eksimisruumi rohkem ehk torm ei pea olema nii perfektne.
13:36
Külastaja Külastaja E kommentaar
Kas arvate et eesti saamine mmile järgimise 15 aastaga on ebarealne
13:35
Ott Järvela:
Kindlasti Maroko. Oleme ausad, vähesed prognoosisid, et nad üldse alagrupist edasi pääsevad, sest Belgia ja Horvaatia duo paistis olevat väga tugev. Aga nad võitsid alagrupi ning on seejärel alistanud Hispaania ja Portugali nii, et oma puur puhas. Viie mänguga on neile löödud ainult üks värav (autoriks Kanada), mis on väga muljetavaldav. Tõsi, arvan, et Prantsusmaa peale nende hammas ei hakka.
Kas Maroko jääbki selle MM-i suurimaks üllatajaks? Kui Horvaatia tuleb maailmameistriks, siis tuleb selle küsimuse üle pikemalt juurdlema hakata. Aga muidu küll.
13:35
Külastaja nonoh kommentaar
Kes on olnud MMi suurim üllataja? Olgu see siis mängija või koondis. Ja üllatus võib olla nii positiivne kui negatiivne.
13:31
Ott Järvela:

Ühte mängu vaadates tekkis üks väga-väga tugev paralleel. See oli G-alagrupi viimase vooru kohtumine Serbia - Šveits, kus serblased vajasid edasipääsuks võitu, aga mille nad 2:3 kaotasid. Jälgides Serbia ja Šveitsi meeskondade, mängijate ja treenerite käitumist kohtumise ajal ja järel (viibisin ka mixed zone'is, kus muuhulgas sain esitada mõned küsimused Fabian Schärile), ei olnud pääsu mõttest, et nähtu võttis väga tabavalt kokku Premium liigas kaks eelmist hooaega esiplaanil olnud kultuuri- ja väärtuskonflikti.

FCI Levadia endine (ei saa öelda, et eelmine!) peatreener Marko Savic on serblane ja Eesti koondise peatreener Thomas Häberli šveitslane. Nende kahe mehe lähenemine oma tööle ja jalgpallile on Eestis nähtu põhjal diametraalselt erinev ning avaldus ka Serbia – Šveits mängus sel MM-il.

Serbia tegeles provotseerimise ja vastase mõnitamisega, mida hiljem sirge näoga eitati (video tõestab, kuidas peatreener Dragan Stojkovic kohtumise ajal Šveitsi mängijaid ropult sõimas, aga pressikonverentsil rääkis, et midagi pole olnud ja ta ei näinud mingeid konflikte). Serbia mängijate käitumine oli sportlikkusest kaugel. Nagu alati – Serbia ei osanud kaotada. Šveits keskendus vastase asemel oma tegemiste mõtestamisele. Konfliktide otsimise asemel rõhutati enda väärtusi ja põhimõtteid.

Pole midagi parata, aga tekkis paralleel sellega, kuidas Savici juhitud Levadia kõiki kõiges süüdistas, kohtunikke eba-eetiliselt survestas ja austust nõudis, aga kuidas Eesti koondise peatreener Häberli Levadia-poolseid provokatsioone elegantselt eiras. Mulle valmistas Šveitsi võit tol päeval väga palju rõõmu!

13:30
Külastaja kure kuri kommentaar
kas MMil tekib ka mingeid paralleele premium liiga mängudega?
13:12
Ott Järvela:

Belgia esimene mäng oli Kanadaga, mille nad küll võitsid, aga vägagi ebaleva esituse järel. Enne kohtumise algust sain pressikeskuses kokku ühe Belgia kolleegiga, kellega eelmistel aastatel seoses Eesti koondise ja FC Flora euromängudega mitmel puhul suhelnud olen. Tema sõnum oli ühene: Belgias valitseb koondise suhtes üldine pessimism, mis on leidnud tee ka meeskonnani ja seetõttu midagi head oodata ei ole.

Yves'l oli õigus – Belgiat kammitses negatiivne spiraal, mis nad ka alagrupis konkurentsist kukutas. Hea näide, kuidas edu või ebaedu jalgpalli suurturniiril ei sõltu üldse ainult mängijate valikust, treeneri otsustest ja muudest otseselt jalgpallilistest põhjustest, vaid hoopis laiemast kontekstist.

13:12
Külastaja Katar MM kommentaar
Kas Belgial see MM ebaõnnestus või mis viis nad koju?
13:04
Ott Järvela: Kirjutasin sellest veidi pikemalt natuke rohkem kui aasta tagasi, kui olin teel Tokyo suveolümpiamänge kajastama.
13:04
Külastaja Vallo kommentaar
Miks tahtis noor Ott saada just ajakirjanikuks? Kust see kirg pärineb?
12:59
Ott Järvela:
Miks mitte pikemalt arutleda!? Hakatuseks tsiteerin maailmameistrit Toni Kroosi, kes säutsus eile õhtul Twitteris: "Prantsusmaa - Inglismaa on senise MM-i kõige parem mäng." Ilmselgelt hindab tippjalgpallur mänge nähtava kvaliteedi põhjal. Publiku jaoks on sageli tähtsam vaatemäng, mida eile samuti omajagu nägi, aga mitte nii palju kui mõnes muus matšis (Holland - Argentina alistamine on, oleme ausad, väga keeruline).

Brasiilia ei mänginud Horvaatia vastu hästi, sest liiga palju oli üksi või kaksi üritamist ja liiga vähe meeskondlikkust. Arsene Wenger ajab viimasel ajal enamasti täielikku soga, aga ühe asja ütles ta nädala alguses L'Equipe'ile antud intervjuus õigesti: Prantsusmaa - Inglismaa mäng on kõige tugevam veerandfinaal ja ilmselt varjatud finaal.

Võistkondliku soorituse poolest oli Inglismaa veerandfinaali kaotajatest parim. Kui sel MM-il oleksid mingis faasis kokku läinud Inglismaa ja Brasiilia, oleks seni sel turniiril näidatud esituste põhjal olnud minu silmis soosikuks Inglismaa.
12:59
Külastaja Asd kommentaar
"Ning Inglismaa esitus oli veerandfinaali kaotajatest (ülejäänud olid Brasiilia, Holland ja Portugal) selgelt kõige parem. " Selle väitega ei taha nõus olla. Brasiilia oli sisuliselt 117minutit Horvaatiast üle, aga üks lapsus kaitses küll nullis selle. Bra vs Cro on keskmise taseme poolest olnud seni selle MMi kõige kõrgema tasemega mäng. Et see "selgelt parem" ei joonistu mu arvates kuidagi välja. Aga pikaks aruteluks selle küsimuse üle pole see hea koht.
12:48
Ott Järvela: See nüüd pole MM-iga seotud küsimus, aga lühidalt: jah, natuke küll. Nimelt kui juhtub nii, et A-divisjoni 16 koondisest vähemalt 13 tagavad järgmise aasta EM-valiksarja kaudu koha 2024. aasta EM-finaalturniiril, siis see ülejääv A-divisjoni sõelmängude koht antakse D-divisjoni parimale alagrupivõitjale, kelleks on Eesti. Tõsi, see A-divisjoni sõelmängude läbimine oleks Eesti jaoks neetult keeruline ülesanne, aga nagu mäletame, siis Põhja-Makedoonia lõpetas kevadel Itaalia teekonna MM-ile. Muuseas, on ka teine võimalus - tuleb valikgrupis kahe parema sekka tulla ja EM-pilet ongi taskus. Vastased valiksarjas on Belgia, Rootsi, Austria ja Aserbaidžaan.
12:48
Külastaja Külastaja kommentaar
Tere ott Kas peale eesti rahvusteliiga alagruppi võitu on eestil parem võimalus saada 2024 aasta emile kui tavaliselt
12:41
Ott Järvela:
Esmalt fair play ehk vaadataks, kes kõige vähem kaarte teenis. Ja kui see ei aita paremusjärjestust paika panna, siis loos. Muuseas, kas olete ikka kursis, et jalgpalli maailmameistriks on võimalik tulla negatiivse väravate vahega ja nii, et ei võida ainsatki mängu ega löö ainsatki väravat?

Valem: ühes alagrupis võidab üks koondis kõik kolm mängu ja ülejäänud kolm mängivad omavahel välja kolm 0:0 viiki. Teisena pääseb edasi see, kes kaotas võitjale kõige väiksema skooriga. Sõelmängudes teeb see võistkond neli 0:0 viiki ja võidab alati penaltiseeria. Tulemus: 690 minutit (+ lisaminutid) jalgpalli, 0 väravat, negatiivne väravate vahe ja MM-tiitel.
12:41
Külastaja huvi kommentaar
Mis juhtuks, kui alagrupifaasis jääksid ühe alagrupi kõik mängud 0:0 viiki. Loos? Penaltid?
12:37
Külastaja ... kommentaar
Kuidas hindad õlle kättesaadavust, kas see on ikkagi parem kui enne turniiri algust räägiti? Mis hinnaga keskmine õlu restoranis/baaris/hotellis maksab?
12:36
Ott Järvela:
Esimene MM-finaal, mida vaatasin, oli 1990. aasta oma. Seega praeguseks on neid minu isiklikus varamus kaheksa tükki. Sõnastan su küsimuse natuke ümber ja panen need kaheksa mängu pingeritta nii, et millise finaali meenutamine kõige põnevamaid ja tugevamaid tundeid tekitab? Sel juhul on järjekord selline:
1. Prantsusmaa - Brasiilia 3:0 (1998)
2. Saksamaa - Argentina 1:0 (2014)
3. Hispaania - Holland 1:0 (2010)
4. Brasiilia - Itaalia 0:0, pen 4:2 (1994)
5. Saksamaa - Argentina 1:0 (1990)
6. Itaalia - Prantsusmaa 1:1, pen 5:4 (2006)
7. Prantsusmaa - Horvaatia 4:2 (2018)
8. Brasiilia - Saksamaa 2:0 (2002)
12:36
Külastaja MM Finaalid kommentaar
Milline MM-i finaal on kõige eredamalt meeles ja miks?
12:23
Ott Järvela:
FIFA poliitika, et anda võimalikult vähe kaarte, et iga hinna eest vältida mängukeelde (nii punastest kui ka kuhjunud kollastest tulenevaid) on vale ja muudab kohtunike töö raskemaks, sest nad peavad muutma oma tavapärast stiili ja töövõtteid. Võistkonnad on väga õigesti ära tajunud, et platsil saab sigatseda karistamatult. Näiteks Prantsusmaa koondise viis-kuus viga eilse kohtumise esimese 20 minuti jooksul oleksid Meistrite liigas kaasa toonud vähemalt kaks kollast kaarti, aga siin MM-il ei midagi.

Leebemat liini kasutatakse ära ja tehakse nahaalseid ja taktikalisi vigu. Taktikalise vea kui nähtuse vastu mul midagi ei ole. Need kuuluvad jalgpalli juurde. Aga kui neid ei karistata asjakohaselt, hakkavad nad üldpilti rikkuma. Kollaste kaartide funktsioon on ikkagi ka konkreetse mängija käitumist korrigeerida. Kui Antoine Griezmann eile kollase ära sai, lõpetas ta nahaalsete selja tagant vigade tegemise ära, sest sai aru, et võib niimoodi kokku punase saada.
12:23
Külastaja kalx kommentaar
Kuidas seni rahule oled jäänd MM'i kohtunike tegevusega? Kas on midagi mis on jäänud kohtunike töös kripeldama?
12:16
Ott Järvela:

VAR-iga on sel MM-il probleeme olnud vähe. Hoopis rohkem kohtunikega väljakul. Näiteks eilset Inglismaa – Prantsusmaa matši vilistanud brasiillane Wilton Sampaio tegeles väljakul pigem arvamise, kui otsustamisega.

Kohtunike tase maailmas on paratamatult ebaühtlane ja kui välja jätta Antonio Maheu Lahozi aia taha läinud partii veerandfinaalis Holland – Argentina, kus ta võttis eesmärgiks mitte mingi hinna eest mitte ainsatki punast kaarti jagada, siis on Euroopa kohtunikud ülejäänud maailmale silmad igas mõttes ette teinud.

Iganädalane maailma parimate jalgpallurite osaluselt peetavate mängude juhtimine omab selget mõju. Euroopa kohtunikud on maailma kaalukaimateks matšideks kõige paremini valmis, aga FIFA poliitika tähendab, et määramisi ei tehta kompetentsi, vaid maailmajagude põhjal ehk et tunnustuste tähtsate mängude näol tahetakse jääda ka teistele peale eurooplaste.

VAR on sel MM-il olnud kiirem. Suluseisude fikseerimine toimub tänu poolautomaatsele süsteemile nobedamalt kui varem. Penaltivigade puhul on teatud viivitus paratamatu. Näiteks eilse Inglismaa – Prantsusmaa kohtumise 24. minuti intsidendi (Dayot Upamecano viga Harry Kane’ile) puhul tuli uurida, kas viga oli karistusala sees või mitte ja küsimus oli sentimeetrites (nagu ka Jaapan – Hispaania 2:1 värava puhul). See võtab paratamatult aega. Aga suures plaanis mitte ülearu palju. Audivisetega viivitamise peale läheb ühes mängus raisku palju rohkem minuteid kui VAR-i peale.

12:16
Külastaja aiVAR kommentaar
Miks sa toetad VARi, kuigi sellega on nii palju probleeme ja jutt sellest, et VAR muutub see MM kiiremaks on küll täielik lollus
12:08
Ott Järvela:
Poolfinaalide soosikud on Argentina ja Prantsusmaa. Horvaatia šansid Argentinat üllatada on suuremad kui Maroko omad Prantsusmaa vastu. Seega ma arvan, et finaali jõuavad Argentina ja Prantsusmaa ning tõenäosuse poolest teine finaalipaar on Horvaatia - Prantsusmaa (kolmas Argentina - Maroko ja kõige ebatõenäolisem Horvaatia - Maroko).

Aga kellegi poolt ma ei ole. Ükskõik kelle MM-tiitel oleks omal moel kaunis ja eriline. Väikese Euroopa riigi kodanikuna oleks kõige hõlpsam samastuda ilmselt Horvaatia trumfiga.  Muuseas, jalgpalli jälgimine on hoopis mõnusam siis, kui mitte keelegi poolt olla, vaid otsida mängust põnevaid noppeid ilma sümpaatiat omamata. Hoiab meeled ja pilgu avatumana. 
12:07
Külastaja Ott kommentaar
Kes teie arvates jõuab MM finaali? Kelle poolt te pöialt hoiate?
12:02
Ott Järvela:
Mul on sallikogu olemas küll, aga nüüd juba mitmeid aastaid külmutatud olekus ehk selle täiendamisega ma ei tegele, sest mingil hetkel otsustasin, et pole mõtet koguda nänni, mis seisab kokkurullituna riiulis. Olen juba mõned aastad talitanud nii, et ainuke nänn, mida sihtotstarbelisel kogun, on rinnamärgid. Kui näiteks käin Inglismaal väikeklubide mänge vaatamas, siis ostan nende poest endale just rinnamärgi (mitte salli, t-särgi, pastaka, rösteri vms).

Miks just rinnamärgid? Esiteks võtavad nad vähe ruumi ja kollektsioonist ülevaate saamine on pigem hõlbus. Teiseks on nad odavama sordi kraam ehk ei kulu liiga palju raha. Just eile soetasin endale kaks MM 2022 rinnamärki ning sattusin leti ääres jutlema ühe USA ajakirjanikuga, kes mõtiskles, mis nänn koju kaasa osta. Selgitasin talle põhjuseid, miks eelistan rinnamärke. "Õige mõte! Võtan samuti endale paar tükki, aga võib juhtuda, et mulle laekub kodust tellimus ikkagi millegi suurema järele kah," sõnas ta. Lõpetuseks: ei ole plaanis sallikollektsiooni täiendada.
12:02
Külastaja uv kommentaar
Soetad miskit sallikogusse ka?
11:56
Ott Järvela: Tere hommikust!

On 11. detsember ja kuigi hommik on hiline, siis on endiselt hommik ehk et lubadus hakata küsimustele vastama täna hommikul saab peetud. Miks aga hilisel hommikul? Eilne Inglismaa - Prantsusmaa veerandfinaal, mida kajastasin, mängiti Al Bayti staadionil, mis asub Dohast tunnise bussisõidu kaugusel. Kohtumine lõppes südaööl, mille järel kirjutamine, bussisõit ja Doha-sisene logistika. Magama jõudsin varahommikul. Aga nüüd küsimused!
12:07
Ott Järvela: Pean tänaseks kahjuks lõpetama, kuigi küsimusi on veel palju. Muud asjatoimetused ootavad ees. Aga jätkame, ma usun, mõne päeva pärast. Silmitsesin põgusalt vastamata jäänud küsimusi ja enamik neist rikneda ei tohiks.

Aitäh ja naudime MM-i edasi!
12:05
Ott Järvela: Võtan valimisse ainult need, mida ise kohapealt jälgisin. Ning vastan Ghana - Uruguai, sest selles peitunud tasandid (Luis Suarez) ja dramaatilised käigud olid ekstraklassist.
12:05
Külastaja Rünno kommentaar
Milline mäng on seni Sinu jaoks olnud turniiri parim mäng?
12:02
Ott Järvela: 2026 näitel:

Aasia 8,33 (praegu 4,5 + korraldaja)
Aafrika 9,33 (praegu 5)
Põhja-Ameerika 6,66 (praegu 3,5)
Lõuna-Ameerika 6,33 (praegu 4,5)
Okeaania 1,33 (praegu 0,5)
UEFA 16 (praegu 13)
Komakohad tähendavad maailmajagude vahelisi sõelmänge, kus selgitatakse välja kaks lisapääset kuue võistkonna vahel.
12:01
Külastaja K. kommentaar
Kui MMi kohtade arvu suurendatakse, siis kuidas lisakohad jagunevad mandrite vahel?
11:57
Ott Järvela:
Viimastel päevadel on rahvusvaheline press hakanud raporteerima, et FIFA kaalub ikkagi neljaliikmeliste alagruppide juurde jäämist, mis oleks kahtlemata hea, sest nägime ju sel MM-il korduvalt, kuivõrd põnevad need viimase vooru paralleelsed kohtumised on.

Küll aga tekib siis küsimus: kuidas selgitada sõelmängudele pääsejad? Nägin ühte päris põnevat pakkumist. 12 alagrupi peale 8 paremat esikohta otse 1/8-finaali, 4 kehvemat esikohta ja 12 teise koha omanikku 1/16-finaali. See oleks päris hea. Sunniks kõiki alagrupis lõpuni pingutama.
11:57
Külastaja Herr kommentaar
Super töö, Ott! Keep going! Küsimus MM2026 kohta.. Järgmisel MMil osaleb 48 riiki ning alagrupid on kolmeliikmelised. Mis sellest arvata? Kas hetkel oleks juba hilja midagi ümber pöörata?
11:54
Ott Järvela: Puhkus on puhkus. Lähetus pole puhkus, vaid töö. Selgitan natuke oma tegemisi. Soccernet.ee-le ma päris iga päev lugu ei kirjuta, aga mõnel päeval kirjutan see-eest mitu. Lisaks teen MM-ilt iga päev Kuku Raadiole podcasti "Telegramm Katarist", mis tuleb ette valmistada ja sisse lugeda. Vahel soovib minult videoklippe ka ETV (varsti lähengi tänaseks õhtuks ühte filmima). Lisaks mängud, erinevate sihtpunktide vahel liikumine, olmega tegelemine (üleeile oli vaja pesumaja külastada, sest puhtad riided said otsa). Aega üle ei jää, pigem ikka puudu. Kataris on mu senine keskmine uneaeg olnud 5-6 tunni vahel. Ja see pole kurtmine, vaid nii asjad käivadki, kui on kõva tööaeg. Ja MM-ist kõvemat tööaega pole. See on maailma kõige tähtsam ja kaalukam jalgpallivõistlus ning siin peavad tippvormis olema mitte ainult sportlased, vaid ka ajakirjanikud.
11:53
Külastaja Slava käsi kommentaar
Nii mõnelgi võib tekkida küsimus, et mis need spordiajakirjanikud lähetustel teevad? Naudivad jalgpalli, tutvuvad kultuuriga ja sinu puhul saab veel öelda, et laeb sooja päikesega energiavarusid. Kas tegelikult on ka spordiajakirjaniku elu lähetusel täielik lill ja puhkus?
11:46
Ott Järvela: Eesti jõudmine MM-ile nõuaks väga paljude asjade kokkusattumist isegi edaspidi, kui Euroopa kvoot tõuseb 13 kohalt 16-ni. EM-ile jõudmiseks peab mahtuma 24 parema sekka, mis tähendab, et peale võib saada ka ilma tippriike alistamata ja edestamata. MM-ile mitte. Seetõttu arvan, et lähema 10 aasta jooksul on tõenäolisem, et Infantino jääb korrputsiooniga vahele kui see, et Eesti MM-ile jõuab.
11:46
Külastaja well kommentaar
Kumb % on suurem Ott, see, et saad kajastada eestit mangu MMil voi siis see, et saad kirjutada mone aasta parast, et Infantino sai suudistused korruptsioonis? Fifa ajalugu arvestades kaldun arvama, et viimane pole uldse ebareaalne..
11:44
Ott Järvela: Mu vanaema oli Valgast pärit. Pakun, et temalt mulle see "too" külge jäi. Samuti õppisin temalt väljendi "peni pureb".
11:44
Külastaja lõunaeestlased kommentaar
Tereq, hää Ott! Ma olõ tähele pandnuq, et ku Saq määnestki mängu kommõnteerit, sis ütlet küländ tihsäle "too". Kohe Suq juurõq Eestimaal küünüseq, kas lõunaeesti keeleq ommaq tutvaq ja mõistat naid kõnõldaq? Või olõt hoobis pall'o lugõnuq ja Sul om mudso pään ja tiiät, et "see" ja "too" vaihõl om vaih, mitte nigu nuuq Talina umaq, kiä õnnõ "see siin" ja "see seal" seletäseq?
11:42
Ott Järvela: Ei ole selles mängus kummagi poolt. Ning Senegali šansse Inglismaa vastu pean ahtaks.
11:42
Külastaja Raido kommentaar
Kelle poolt sa täna oled? Kas Prantsusmaa või Poola , ning kas Senegal äkki võib üllatada Inglismaad?
11:40
Ott Järvela: Euroopa tippjalgpallis on viimastel aastatel võetud väga selge suund, et pehmeid penalteid ei soovita näga. Ning kuna sinu mainitud penaltid on meile eelmistel hooaegadel Meistrite liigast vastu vaadanud olukorraga tugevas kontrastis, siis sellest ka suur kummastus. Arvan, et UEFA liin on õige ja hea. FIFA sama ei järgi, vaid tegutseb mingite omade kavade järgi, mis on paraku segasemad. See on osaliselt paratamatu, sest maailma erinevatest otstest pärit kohtunike ühtlustamine on keerulisem kui sama asja tegemine Euroopas. Aga vähem arengumaade kohtunikke mõjuks MM-ile hästi. Las maailma tähtsaimat võistlust vilistavad maailma parimad ehk lõuna-ameeriklased ja eurooplased. Sekka mõni üksik talent mujalt (heaks näiteks 2010, 2014 ja 2018 MM-idel töötanud usbekk Ravshan Irmatov).
11:40
Külastaja Mart kommentaar
Mida arvad MMil määratud väga pehmetest penaltidest? Näiteks Szczesny vs Messi olukord või mõlemad Portugalile määratud penaltid.
11:36
Ott Järvela: Viibin Kataris MM-finaalturniiri lõpuni ehk naasen 19. detsembril. Praegu olen kajastanud kohapeal 23 mängu ja kui kõik sujub, kujuneb turniiri lõpuks selleks numbriks 32.
11:36
Külastaja Küsimus kommentaar
Kui kaua kokku Kataris oled? Mitmel mängul oled käinud ja mitmele on plaanis veel minna?
11:35
Ott Järvela: Kindlasti Saksamaa. Siin ei ole mingit kahtlust. Neljakordne maailmameister ei pääsenud 16 parema sekka. Teist MM-i järjest. See on krahh, see on katastroof, see on häbi.
11:35
Külastaja Marko kommentaar
Kes on alagrupiturniiri Teie meelest suurim õnnetuja-läbikukkuja? Miks?
11:35
Ott Järvela: Ei tea, mis oli põhjus. Lisaks Yann Sommerile haigestus ka keskkaitsja Nico Elvedi. Brasiillased vist olid need, kes kurtsid, et konditsioneer teeb kurgud kähedaks.
11:35
Külastaja Gianni kommentaar
Seoses eelnevalt läbi käinud konditsioneeri küsimusega, siis kas Yann Sommer jäi seetõttu haigeks ja pidi Serbia mängu vahele jätma? Jäi silma puudumise põhjus mõnel saidil, kuhu oli märgitud, et tegu oli külmetusega.
11:31
Ott Järvela: Eeldan, et Eesti Ludiitide Ühingu auliige Susi võttis appi moodsaima talle vastuvõetava sidevahendi (postituvi), et mulle oma kiidusõnad teele panna. Kahjuks ei jõudnud postituvi kohale. Ilmselt langes Kataris populaarsete jahipistrike saagiks.
11:31
Külastaja Jim Karandaš kommentaar
Härra Järvela, mis Te arvate, milliseid tundeid tekitas Teie artikli pealkiri” VAR on võimas! VAR on hea! Ilma VAR-ita elada ei saa!” Joosep Susil?
11:29
Ott Järvela: Kataris valitseb sisuline kakskeelsus, sest pea kõik räägivad inglise keelt ja pöörduvad välismaalaste (sh minu) poole selles. Seega araabia keelest pole seni mitte midagi külge jäänud.
11:29
Külastaja Roland kommentaar
Kuidas on lood araabia keelega? Eeldan, et teatud sõnad, vãljendid jne peaks praeguseks selged olema, ei?
11:27
Ott Järvela: Ma arvan, et jõuab selle MM-i käigus veel vähemalt paar korda teha. Ning edaspidi äkki ka muude oluliste jalgpallisündmuste puhul. Paistab, et Soccernet.ee lugejatel huvi säärase formaadi järele on, sest ma võin juba praegu täiesti kindlalt öelda, et ma ei jõua kõigile laekunud küsimustele vastata.
11:26
Külastaja Bussijuht kommentaar
Kas need lugejate küsimustele vastamised hakkavadki olema kord paari aasta jooksul? Viimati oli vist ülemaailmse lockdowni ajal kui Kãit leidis tunni-2 vaba aega ...
11:25
Ott Järvela: Tuneesia ja Maroko koondise toetajaid on tohutult, Ghana, Kameruni ja Senegali omi kümnetes kordades vähem. Araabiamaadele on see kodune MM ja seetõttu nende koondised kohapeal nii laia toetust ka naudivad. Euroopa fännide vähesus ei jää raha, vaid muude küsimuste taha. Paljud kardavad Katari tulla, paljud ei taha seda riiki põhimõtteliselt külastada.
11:25
Külastaja Jones kommentaar
Kas Aafrika koondiste toetajate rohkus on silmapete ning ei anna võrrelda seal valitseva vaesusega? Kas eurooplased muutuvad vaikselt kontingendiks, kes ei saa endale lubada MM-il käimist?
11:23
Ott Järvela: Ei, ei ole. Ma ei usu, et sellega tegeletakse. Alkoholi tarbitakse seal, kus see on lubatud.
11:23
Külastaja nonoh kommentaar
Kas salaja alkoholi tarbimist ka kuskil silma jäänud on?
11:22
Ott Järvela: Pole seni korralikult kohaliku köögi manu jõudnud. Pressikeskuse sööklas natuke kohaliku hõnguga asju on, aga pigem ikka selline "keskpõrandale kokku rahvusvaheline menüü". Aga ma olen oma hotellist mitte liiga kaugel tuvastanud paar kohalikku kööki pakkuvat restorani ja mõnel mänguvabal päeval plaanin neid väisata. Maasika-fanta on siin populaarne jook. Korra proovisin seda kah. Suur viga. Väga suur viga. Arusaamatu, kuidas on võimalik maasikast midagi nii jälki valmistada.
11:22
Külastaja Oooo kommentaar
Midagi maitsvat/huvitavat/omapärast söönud? On Kataris mingi rahvustoit või levinud toit?
11:18
Ott Järvela: Pärast alagrupiturniiri ma oma algse pakkumise - Argentina - muutmiseks põhjust ei näinud, aga eilne mäng Austraaliaga sunnib võib-olla ümber mõtlema. Kui Argentina tegutseb samamoodi ka veerandfinaalis Hollandi vastu, on nende võidušanss tolles mängus 50%, mitte enam. Inglismaa on end heast küljest näidanud ega ole erinevalt Hispaaniast ja Prantsusmaast vääratanud.
11:18
Külastaja Vahur kommentaar
Kes maailmameistriks tuleb ?
11:16
Ott Järvela: Aitäh! Tore kuulda, et jutud ja lood meeldivad. Euroopa jalgpalli hävingust seni märke pole. Endiselt on tõenäolisem, et Euroopa koondis tuleb maailmameistriks kui see, et ei tule.
11:16
Külastaja Kaarel kommentaar
Tere Ott! Oled teinud suurepärase töö! Kas Euroopa jalgpalli häving on toimunud?
11:07
Ott Järvela:
Tere Veiko ja siiras aitäh!

1. Mängudele pääsemine. Alagrupiturniiril oli väga suur tund Argentina ja Brasiilia kohtumistele, samuti Hispaania - Saksamaa matšile. Ainuke mäng, kuhu tahtsin kindlasti minna, aga pressipääset ei saanud, oli Argentina - Mehhiko. Ülejäänud kriitiliste mängude puhul tegin oma plaanid veidi ringi ja leidsin alternatiivid. Selgituseks lugejatele, kes jalgpalli finaalturniiride ajakirjanikutöö süsteemiga sama hästi kursis ei ole kui mina ja Veiko, siis lisaks üldakrediteeringule, mis on vajalik MM-il töötamiseks, peab igaks kohtumiseks eraldi taotlema pressipääset. Neid viimaseid on kahte sorti - lauaga ja ilma. Lauaga on palju parem, sest monitor näita kordusi, pistikust tuleb vooli ja kaablist internetti. Lauata koht tähendab tooli ja seda, et tööd tuleb teha rüperaal süles.

2. Mitu mängu päevas. Inglismaa jalkaportaal The Athletic võttis MM-il ette katse ja tõestas ära, et kui mõnelt mängult veidi varem lahkuda, siis oli võimalik ühe päeva kõik neli mängu kohapeal ära vaadata küll. Samas miks minna mängule, kui tead, et lähed enne lõppu ära? See pole spordile kaasaelamine, vaid linnukeste kirjasaamine. Ajakirjanikele kehtis alagrupiturniiril reegel, et pressipääset sai taotleda kahele mängule, mis ei tohtinud olla järjestikused. Alagrupiturniiri viimases voorus sai käia minna nii 17.00 kui ka 21.00 mängule. Sõelmängude ajal on ajakirjanikele lubatud üks mäng päevas. Eile käisin Holland - USA matšil, täna lähen Prantsusmaa - Poola mängule, homme on mu valikus Jaapan - Horvaatia.

3. Piletite ostmine. Kesklinnas asub piletikeskus, mille ees on minu arusaamise järgi iga päev saba olnud. Pileteid liigub ametlikul järelturul ja ka mitteametlikul. Eilse Holland - USA mängu eel kõndis Khalifa staadionil saabuvate pealtvaatajate suhtes vastuvoogu üks tegelane, kes tasasel häälel teatas "tickets-tickets" ehk andis märku, et tema käest saab pileteid osta.

4. Ajakirjanike töötingimused ja tugiteenused. Eeskujulikud, nagu tippvõistlustel viimastel aastatel kombeks on saanud. See on ka loogiline, sest kui korraldaja on teinud tohutuid kulutusi võistlusele, oleks temast väga rumal pressi töötingimusted hooleta jätta ja sellega kahjustada kajastust võistlusest, millele on tehtud väga suuri kulutusi. Asjad toimivad nii nagu lubatud. Väga meeldiv asi on juba 2019 naiste MM-il kohatud FIFA tõlke-äpp, mille kaudu kuuleb oma telefonist pressikonverentside tõlget. Väga mugav kasutada!

5. Eelarve nädalaseks reisiks. Kui mängupiletite hind välja jätta, siis läheb nädalane reis fännile maksma, ma pakun vähemalt 3000 euro kandis (lennud-hotell-söök-suveniirid). Üks mu tuttav, kes paariks päevaks Katari väisas, märkis väga tabavalt, et Doha on sihtkohana "5 tärni ja exclusive", aga jalkafänn enamasti "2-3 tärni ja budget". Samas ega järgmine MM (USA, Mehhiko, Kanada) oluliselt odavam tule, sest lisandub kohapeale reisimine, mida Kataris pole. Muuseas, üks asi on siin odav kah - taksosõit.

6. Õllevaba MM. Kahe nädalaga nii ära harjunud, et kui USA - Iraan mängul sattus mu kõrvale üks täiesti jommis iraanlane, oli see väga ootamatu, sest sellist vaatepilti pole siin lihtsalt näinud. Ta on ka ainuke selgelt purjus inimene, keda siin 17 päeva jooksul olen näinud. Õllevaba MM tundub siin loomulik. Samamoodi nagu on loomulik, et MM Euroopas on õllega.
11:05
Külastaja Veiko Visnapuu kommentaar
Jõudu, Ott! Esmalt tänusõnad suurepärase töö eest! Kahel MM-finaalturniiril (2002, 2006) töötanud ja ühel (2018) pealtvaatajana osalenud endise ajakirjanikuna esitan mõned spetsiifilised küsimused, kui seda tohib teha. Kas ajakirjanikuna on seni olnud lihtne pääseda kõigile soovitud mängudele ja kas on tulnud mõnda soovitud mängu vaadata hoopis pressikeskuses? Kas Kataris oli reaalne jõuda nendel nelja mängu päevadel, kui matšid algasid erinevatel kellaaegadel, kõigile neljale mängule või tuli siiski valida nt üks või kaks mängu päevas? Kuna paljud Euroopa fännid on Katari reisist ja oma mängupiletitest loobunud, siis kas vabaks jäänud mängupileteid saab kohapeal vahetult enne mänge vabalt osta? Kuidas hindad ajakirjanike töötingimusi ja tugiteenuseid (transport jne)? Kas selles osas on ka mõni halvas mõttes äärmuslik kogemus? Kui suure eelarvega tuleks nt nädalasel reisil MM-ile arvestada, kui olemasolevate mängupiletite hind välja jätta? (Majutus, elu-olu jne). Kuidas tundub MM ilma õlleta – palun täiesti ausat vastust :) Pagan, saab vist palju küsimusi :) Teeme siis praegu pausi! Ikka parimat, Veiko V.
10:45
Ott Järvela: Kui kõrvale jätta suurvõistlustele omased arusaamatused korralikult intrueerimata turvatöötajatega, siis mitte. Ning nimetatud arusaamatuste hulk on olnud võrreldav teiste suurvõistlustega.
10:45
Külastaja Hei kommentaar
Kas on tekkinud kohalike võimudega arusaamatusi ja probleeme?
10:44
Ott Järvela: Eilne Holland - USA 1/8-finaal oli 23. kohtumine, mida staadionilt kajastasin. Lubatud maksimumile jääb see alla kolme mänguga ehk alagrupiturniiril oli kolm sellist päeva, kus oleksin võinud külastada kahte mängu, aga piirdusin ühega.
10:44
Külastaja Hei kommentaar
Mitu mängu on jäänud külastamata seni?
10:42
Ott Järvela:
Hakkab silma ikkagi pea igal sammul. Doha on MM-i värvidesse ja temaatikasse ehitud. Tänaval nähtavad reklaamid on seotud MM-iga, paljusid metroojaamu ümbitsevad inimeste suunamiseks mõeldud aedikud, mis kõik MM-sümboolikaga. Nagu ka liikluse ümberkorraldamiseks kasutatavad piirdeaiad. Doha kesklinna kõrghoonetel näeb tippmängijate suuri plakateid.

Kui suur asi on see kohalike jaoks? Siin tuleb küsida: kes on kohalik? Katari kodanik on. Aga kas Kataris pikki aastaid elanud, ent kodakondsust mitte omav inimene on? Aga minu meelest läheb MM siinsetele inimestele korda küll. Tõsi, seda näidatakse välja vast veidi teisiti, kui me oleme harjunud nägema. Hillitsetumalt.

Erinevus varasemate jalgpalli tiitlivõistluste ja ka olümpiamängudega on selgelt olemas. See MM on omanäoline, mis lähtub Katari tavadest. Aga samas on aus öelda, et iga suurvõistlus on omanäoline. Pyeongchangi olümpia 2018 ja Londoni olümpia 2012 ei erinenud teineteisest oluliselt vähem kui EM 2016 ja MM 2022, kui rääkida näiteks korralduslikest aspektidest ja publikuhuvist.
10:42
Külastaja Mart kommentaar
Kui palju MM staadioni väliselt silma paistab? Kui suur asi käesolev turniir kohalike jaoks on? Kui palju erineb melu sinu varasematest kogemustest spordisuurvõistlustelt ning mille poolest?
10:32
Ott Järvela: Ostetud fänne, kellest turniiri eel kirjutatud sai, silmasin näiteks päev enne esimest kohtumist FIFA FanFestil. Hiljem pole neid sel moel silma hakanud, sest kohale on saabunud ka pärisfännid. Tõsi, Euroopast on neid vähe. Tooni annavad Ladina-Ameerika ja Araabiamaad. Küll aga paistab tõele vastavat see, et arvestatava hulga publikust moodustavad Kataris elavad ja töötavad hindud.
10:31
Külastaja Otu kommentaar
On seal ikka neid ostetud fänne ka näha?
10:29
Ott Järvela: Jah.
10:29
Külastaja Otu kommentaar
On seal soojem kui Eestis kesksuvel?
10:27
Ott Järvela: 1966 ei võtnud mitte keegi Inglismaalt mitte midagi ära, vaid Tofik Bahramov andis neile juurde. Värava. MM-finaali lisaajal. Pall ei ületanud joont toona ega ületanud ka nüüd Hispaania - Jaapan (NB! Mitte GER-JPN!) mängus. Selle kohta, miks Bahramov 1966 niimoodi talitas, leiab raamatust "Järvela Jalkasahver" ühe võimaliku selgituse.
10:26
Külastaja Mait kommentaar
Kas GER - JPN mängu valguses võib nüüd ütelda et 1966 Inglismaalt ikkagi ei võetud väravat ära? Pall äkki ei ületanudki joont täielikult.
10:24
Ott Järvela: 53. minuti intsidendi puhul, kus Darwin Nunez kukutati, jäi mulle penalti mittemääramine täiesti arusaamatuks. Huvitaval kombel torkas alagrupiturniiril silma, et 50-50 olukordades langesid kohtunike otsused arusaamatult sageli Senegali, Kameruni ja Ghana koondiste kasuks. Samuti oli FIFA president Gianni Infantino nende koondiste mängudel väga sage külaline. Muidugi võib see kõik olla lihtsalt kokkusattumus.
10:23
Külastaja Tarmo kommentaar
Kuidas sa arvad, kas kohtunik Siebert tegi Uruguay koondisele ülekohtuselt liiga?
10:15
Ott Järvela:

Ootamatult võimas. Mul on viimastel päevadel olnud häälega probleeme, sest konditsioneerid huugavad täisvõimsusel nii staadionite pressikeskustes kui ka bussides ja metroos. Staadionitel endil vähem, ent olen ka ise seal mõnel puhul pikki varrukaid kasutanud ja salli kannan nüüd konditsioneeritud kohtades juba mitmendat päeva. Võib tunduda narr, aga kähe kurk pole tore.

Mõnel staadionil on kliimaseade võimsam kui teisel. Näiteks Khalifal, kus eile õhtul Holland - USA mängu kajastasin, on ülemiste pingiridade kohal seinas ridamisi torusid, kust puhutakse staadionile jahedat õhku. Seal võib turi valusaks jääda. Mõnel teisel see kõik nii intensiivne pole. Kaheksast staadionist on vaid Education City säärane, mille kohta saab öelda, et ta on tribüüni ülemise korruse ja katuse vahelt avatud ehk sealt pääseb õhk liikuma. Ülejäänud on pigem suletud katlad, mida siis pidevalt jahutatakse. Mind ei pane imestama, et platsi tasandil pikki varrukaid kantakse.

10:15
Külastaja Maks kommentaar
kui võimas see kliimakontroll staadionitel on? platsi kõrval on enamus tegelasi ju lausa pikkade käistega
10:11
Ott Järvela:
Nii kaua, kui mäletan, olen olnud väravate vahe esimese viigilahutajana kasutamise pooldaja. Mulle meeldib, et Inglismaa Premier League'is see nii on ja minu meelest võiks see nii olla ka Premium liigas, sest tulemuste paika panemisel võiks esmalt ikka vaadata otsa 36-mängulisele hooajale, mitte mõnele selle kitsamale lõigule.

Ning mulle väga meeldib, et ka MM-finaalturniiril kasutatakse esimese viigilahutajana üldist väravate vahet, mitte omavahelist mängu nagu UEFA-s. Muuseas, see on ilmselt ka enam-vähem ainuke asi üldse, milles UEFA võiks FIFA-lt eeskuju võtta!

Kui praegusel MM-il kehtiksid EM-ist tuttavad reeglid, jäänuks oluline hulk alagrupiturniiri viimase vooru draamat olemata. Lisaks oli aru saada, et kõik võistkonnad said väravate vahe olulisusest aru ega lõpetanud alagrupiturniiri esimeses või teises voorus pingutamist.
10:10
Külastaja Taavi kommentaar
Kas võrratu viimase vooru MM-il pakkus asjaolu, et esimene viigilahutaja pärast punkte on üldine väravatevahe? Teadagi, et Euroopas on UEFA kasutamas juba mõnda aega võrdsete punktide juures esimese vahendina omavahelist kohtumist (Eesti Jalgpalli Liit vist samuti). Kumba eelistab Kataris viibija ja miks?
09:59
Ott Järvela:
Nagu tähelepanelikud jalgpallisõbrad võib-olla teavad, siis kandidaate paistab praeguse seisuga olevat kolm: 1. Hispaania + Portugal + Ukraina, 2. Uruguai + Paraguai + Argentina + Tšiili, 3. Kreeka + Egiptus + Saudi-Araabia. Kui nr 1 ja nr 2 on oma plaanid selgelt välja öelnud, siis nr 3 tegutseb praegu pigem kulisside taga. Aga kahjuks ta tegutseb ning juhtivaks jõuks on seal Saudi-Araabia.
Minu meelest oleks kaunis, kui MM tähistaks oma 100. sünnipäeva seal, kus kõik 1930. aastal algas ehk et see MM peaks minema Lõuna-Ameerikale ning finaalturniiri esimene mäng toimuma Montevideos Centenario staadionil. Ühtlasi oleks nutikas teha kompromiss Euroopale, kelle kandidaat on samuti väga asine ning anda Hispaania-Portugal-Ukraina kooslusele 2034. aasta MM. Saudi-Araabia tuleks muidugi kuu peale saata.

Aga et nüüd ka küsimusele vastata, siis tuletan meelde, et 2022. aasta MM-ile kandideerisid lisaks Katarile veel USA, Lõuna-Korea, Jaapan ja Austraalia. Arvan, et palavalt sporti armastav Austraalia oleks MM-i toimumiseks väga hea koht. Seega 2030 Lõuna-Ameerika, 2034 Hispaania-Portugal-Ukraina ja 2038 Austraalia. Ei mingit Hiinat, Saudi-Araabiat vms. See oleks hea ja vastutustundlik korraldajate jada.
09:58
Külastaja Mart kommentaar
Kui saaksid valida ühe riigi, kus toimuks 2030 aasta MM, siis millise ja miks? (Tean, mis riigid hetkel korraldusõiguse eest kemplevad, huvitaks sinu isiklik soovunelm)
09:58
Ott Järvela: Tere hommikust MM-finaalturniiri peapressikeskusest. Mul on olemas kuum kohv ja topsitäis küpsiseid, et järgmised poolteist tundi Soccernet.ee lugejate küsimustele vastata.

Neid saab kogu aeg ka juurde postitada, aga ei julge lubada, kas jõuan kõigile täna vastata. Hakkame peale!
Nimi:
 
Kommentaar või küsimus edastatud!