Laupäev, 28. mai 2022
Alustame LIVE-blogi traditsiooniliselt ehk täpselt samamoodi nagu eelmise pühapäeva Inglismaa Premier League'i viimase vooru puhul... Palun sisestage siia kõik Manchester Unitedit pilkavad kommentaarid, märkused ja torked. Parimad avaldame. Halvimad samuti.
Millegipärast arvan siiski, et jalgpallisõpru, keda jätab täiesti külmaks, kumb meeskondadest täna Meistrite liiga võitjaks kroonitakse, on väga vähe. Selle jaoks on finalistid lihtsalt liiga kaalukad ja võimsad. Nii Liverpool kui ka Madridi Real on aastakümneid oma tegutsemisega puudutavad erinevaid närvilõpmeid ja tekitanud kirevaid emotsioone, millest moodustub iga jalkasõbra jaoks tema isiklik mosaiik, mille foonilt õhtust finaali jälgima hakatakse.
Andke enda lähtepunktist meile ja teistele teada. Keda täna õhtul toetate ja miks? Mida põhjalikumalt selgitate, seda parem, sest nii on meil kõigil kokkuvõttes huvitavam. Muuseas, mida paremini saada aru vastasleeri lähtepunktist, seda huvitavam on kohtumise jälgimine ka enda lemmikut toetades.
An incredible journey. These are the days ❤#UCLfinal pic.twitter.com/gAxsKl8YHP
— Liverpool FC (@LFC) May 28, 2022
💪🌟 All the best bits from our last training session before the #UCLfinal! #APorLa14 pic.twitter.com/jf2b687npj
— Real Madrid C.F. 🇬🇧🇺🇸 (@realmadriden) May 28, 2022
Tänase finaali toimumiskoht Stade de France on napid veerand sajandit vana (avati 1995), aga selle aja jooksul võõrustanud juba arvukalt suuri jalgpallifinaale. Esmalt muidugi 1998. aasta MM-finaal, kus Ronaldol kõht valutas, Zinedine Zidane lõi kaks ning Emmanuel Petit ühe värava ja Prantsusmaa tuli esimest korda maailmameistriks.
Siis 2000. ja 2006. aasta Meistrite liiga finaalkohtumised. Esimeses alistas Real 3:0 Valencia, teises Barcelona 2:1 Arsenali, kelle väravavaht Jens Lehmann sai juba 18. minutil punase kaardi. Väljakule tuli varumees Manuel Almunia. Eesti jalkafännid mõtlesid tol hetkel, et kui tol hooajal tervisega kergelt kimpus olnud Almunia olnuks finaalist kõrvale jäänud, tulnuks platsile Mart Poom...
Vaatamata vähemusele läks Arsenal mängu Sol Campbelli 37. minuti väravast juhtima, aga viimasel veerandtunnil tabasid Samuel Eto'o ja Juliano Belletti ning tõid Barcelonale võidu, mis oli esimene neljast Meistrite liiga tiitlist, mille Kataloonia esiklubi vahemikus 2006-2015 saavutas.
Järgmine suur finaal toimus Stade de France'il 2016. aastal, kui selgus Euroopa meister. Finaali jõudsid võõrustaja Prantsusmaa ja Portugal. Terve Prantsusmaa elas pärast Marseille's mängitud poolfinaalis Saksamaa üle saavutatud võitu suure triumfi ootuses. Et kõik läheb nii nagu 18 aastat varem, kui Gallia kuked kiresid võimsamalt kõigist rivaalidest.
Kui Portugali liider Cristiano Ronaldo finaalkohtumise esimesel poolajal vigastada sai ja platsilt lahkuma pidi, tundus Prantsusmaa võit veelgi tõenäolisem. Aga normaalaja lõpus jäeti mitu soodsat šanssi väravaks löömata ja mäng läks lisaajale, kus kerkis esile ründaja Eder, kellest, oleme ausad, pole suurt midagi kuulda olnud ei enne ega pärast toda päeva.
Ederi kauglöök tegi Portugalist Euroopa meistri ja jättis Prantsusmaa nukrutsema. Portugal, kelle suurim staar Ronaldo töötas kohtumise lisaajal Fernando Santose abitreenerina, jõudis oma ajaloo esimese suurvõiduni. Kajastasin seda finaali kohapeal Õhtulehe ajakirjanikuna ning oli väga eriline ja kaunis õhtu.
Esiteks muidugi sportliku draama tõttu. Omapära lisas finaalile asjaolu, et keegi oinas oli eelnevaks ööks Stade de France'i täistuledesse jätnud, mis oli kohale meelitanud miljoneid suuri putukaid, kes ei kavatsenudki finaaliks lahkuda. Väga tähtis oli ka rahulolu, mida pakkus teadmine, et EM-finaalturniir oli möödunud terrorismita, mida seoses pool aastat varem Pariisis aset leidnud rünnakutega kardeti.
Loodetavasti serveerivad Liverpool ja Real täna kõigile maailma jalgpallisõpradele elamuse, mis jääb meelde sama eredalt, kui 1998. aasta MM-, 2016. aasta EM- või 2006. aasta Meistrite liiga finaal.
My favourite thing that I learnt this week: that Luis Diaz’s dog is called Toni Kroos.
— Sid Lowe (@sidlowe) May 28, 2022
This Real Madrid fan in Paris 😅 pic.twitter.com/W1HeWxfpnb
— ESPN FC (@ESPNFC) May 28, 2022
Isiklikult leian, et sõltumata tänase finaali tulemusest on just Benzema tänavuse Ballon d'Or'i kõige väärilisem kandidaat. Siinkohal tasub meelde tuletada, et maailma parimale jalgpallurile omistatavat auhinda välja andev ajakiri France Football muutis reglementi ja tegi seni aastanumbri-põhise auhinna hooajapõhiseks ehk 2022. aasta Ballon d'Or antakse välja hooaja 2021-22 saavutuste ja tegude põhjal. Tänavune MM-finaalturniir seega arvesse ei lähe.
Tähtsat koondisevõistlust seega suppi segamas pole (Aafrika meistrivõistlused minu meelest selleks ei liigitu), mis tähendab, et asju vaadatakse väga klubihooaja-põhiselt. Ning kuigi Mohamed Salah ja Sadio Mane ja Virgil van Dijk on olnud väga-väga head, siis Benzema ikkagi fenomenaalne. Prantslase šansid on head ka põhjusel, et Liverpooli mehed hakkavad hääletusel teineteise hääli ära sööma.
— Liverpool FC (@LFC) May 27, 2022
King Kenny just turned up at the Liverpool fan park in Paris 👑🔴🇫🇷 #LFC #LIVRMA #UCLfinal pic.twitter.com/qRBW2ewO9S
— CapitalLivNews (@CapitalLivNews) May 28, 2022
Paris is white. #UCLfinal 🤍 pic.twitter.com/rVGzhf791g
— Los Blancos Live (@LosBlancos_Live) May 28, 2022
Minu meelest on Liverpooli võistkondlikkus Reali omast etem. Liverpooli koostöökoefitsient (mõtlesin selle sõna just praegu välja) on kõrgem ning see on kasulik põhjusel, et isegi juhul, kui ühel-kahel võtmemängijal on halb päev, ei lähe kaotsi šansid tulemuseni jõuda. Reali puhul ma nii kindel ei ole. Konkreetsest näitest rääkides, siis kui Vinicius ja Karim Benzema on mõlemad täiesti liimist lahti, siis kahjustab see Reali võidušansse rohkem kui Liverpooli omi olukord, kus Mohamed Salah ja Sadio Mane palliga viiekordse maja seinale ka pihta ei saa.
Reali trumbiks pean suuremat võitmiskogemust. Liverpooli mängijad ja klubi on kah kahtlemata võitjad, aga Realile ei saa selles mitte keegi vastu. Neli Meistrite liiga tiitlit eelmise kaheksa aasta jooksul ning meeskonnas on endiselt üheksa mängijat, kes kogu selle teekonna kaasa teinud. Toni Kroos on maailmameister ja Luka Modricil on kodus Ballon d'Or. Need nüansid annavadki Realile jõu, millega nad nii 1/8-, veerand- ja poolfinaalis kordusmängus kaotusseisust välja rabelesid.
The Reds are having the time of their fucking lives in Paris! 🔴 pic.twitter.com/3YylE5w6yk
— The Anfield Wrap (@TheAnfieldWrap) May 28, 2022
Liverpooli tegemisi kajastav The Anfield Wrap kutsus endale külla tunnustatud Hispaania jalgpalliajakirjaniku Guillem Balague'i, kellel paluti prognoosida, milliseks finaal kujuneb. Ta vastus oli säärane:
"Kõik sõltub Liverpoolist. Kas nad lähevad seda matši mängima nagu finaali või nagu mängu, eriti Anfieldil toimuvat mängu? Kas nad võtavad riske ja on intensiivsed ega kõhkle? Just selle viimase nüansi tõttu on tähtis, et kui Fabinho ja Thiago Alcantara pole 100% valmis, siis tuleb nad pingile jätta.
Asenda nad ükskõik kellega, Keita või Hendersoni või kellegi kolmandaga, kes on 100% valmis ja ei hoia mitte kordagi end tagasi, kui on vaja vastast survestada või pall tagasi võita. Kui Liverpool mängib niimoodi nagu kirjeldasin ehk kõrge tempo ja intensiivsusega, siis ma ei usu, et Real neile vastu saab. Aga ei tasu unustada, et seda tuleb teha kogu 90 minuti vältel. Samuti ei tohi unustada, et 2:0 edu pole Reali vastu piisav.
Liverpool on parem võistkond. Reali puhul oleme näinud mitmeid vajakajäämisi, mis tulid esile duellides tippvõistkondadega, kellest nad aga lõpuks ikkagi jagu said. PSG oli neist esimesed 150 minutit parem võistkond, Manchester City koguni 160 minutit. Chelsea vastu olid nad kodus väga kehvad, aga suutsid ikkagi mängu enda kasuks pöörata. Isegi kui Real on nokdauni löödud, tuleb endiselt hoolitseda selle eest, et nad sealt uuesti püsti ei tõuseks."
"If Liverpool go for it with high tempo and intensity, I don't think Real Madrid will have a chance, but don't forget 2 nil is not enough!"
— The Anfield Wrap (@TheAnfieldWrap) May 28, 2022
🎥 UCL Final Preview Show II with @GuillemBalague
1️⃣ Download our app
2️⃣ Enjoy FREE tokens
3️⃣ Watch
👉 https://t.co/yTcwWTZN7t pic.twitter.com/0V7zmufPWv
📋✅ ¡Nuestro 𝐗𝐈 inicial para 𝐋𝐀 𝐅𝐈𝐍𝐀𝐋!
— Real Madrid C.F. (@realmadrid) May 28, 2022
🆚 @LFC#APorLa14 | #UCLfinal pic.twitter.com/iigVLUMrGl
Here's how we line up for the #UCLfinal
— Liverpool FC (@LFC) May 28, 2022
👊🔴
Virgil van Dijk is PUMPED 😤 pic.twitter.com/YleZW31BBp
— B/R Football (@brfootball) May 28, 2022
Fans appeared to climb into the Champions League final and avoid security.
— ESPN FC (@ESPNFC) May 28, 2022
(via @dec11mcc) pic.twitter.com/5iuFcF1CQN
🤩🤩🤩#UCLfinal pic.twitter.com/5p5Sk1McJ9
— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) May 28, 2022
Chaos 😅 pic.twitter.com/REIvfvPzXs
— GOAL (@goal) May 28, 2022
5 - Liverpool had as many shots on target in the first half tonight (5) as they did in their previous two UEFA Champions League finals combined (2 in 2018 & 3 in 2019). Probing. #UCLfinal pic.twitter.com/ZLk2DRM273
— OptaJoe (@OptaJoe) May 28, 2022
REAL MADRID ARE CHAMPIONS OF EUROPE YET AGAIN 👑 pic.twitter.com/xUZbKKmjth
— GOAL (@goal) May 28, 2022
4 - Carlo #Ancelotti became the manager to have won the UEFA Champions League the most times: four (for AC Milan in 2002/03 and 2006/07, for Real Madrid in 2013/14 and in 2021/22). Myth. #LiverpoolVsRealMadrid pic.twitter.com/LCJ7d163be
— OptaPaolo 🏆 (@OptaPaolo) May 28, 2022
Real Madrid have now won the Champions League 14 times:
— Squawka (@Squawka) May 28, 2022
🏆 1956
🏆 1957
🏆 1958
🏆 1959
🏆 1960
🏆 1966
🏆 1998
🏆 2002
🏆 2002
🏆 2014
🏆 2016
🏆 2017
🏆 2018
🏆 2022
At least twice as many times as any other side. 🤯 pic.twitter.com/VU8xgLxoy1