Teisipäev, 18. juuni 2024

Kris Ilves:
10:49
Tere hommikust! EM-il on kätte jõudnud päev, kui alagrupiturniiri esimene voor saab läbi. Täna on kavas kaks kohtumist.
Kris Ilves:
12:51
Tänased mängud on siis Türgi - Gruusia ja Portugal - Tšehhi. Eile sündisid ka mõned üllatused. Kuidas läheb täna? Mida ennustatakse?
15:26
Türgi ja Portugal näitavad amatööride tasemel kaitsemängu aga võidavad sellest hoolimata ...
Külastaja Hmm:
15:26
Türgi 2:0 Gruusia ning Portugal 3:1 Tšehhit
15:26
Kas on oodata äikesetormi Türgi ja Gruusia mängu ajal?? Oskan keegi öelda?
Kristjan Remmelkoor:
18:21
 Tere, Gruusia koondise EM-finaalturniiri debüütmänguni Türgi vastu pole enam palju jäänud. Gruusia suurim staar Kvaratshelia on kenasti põhikoosseisus olemas. Täpsemad koosseisud:

Türgi: Mert Günok, Ferdi Kadioglu, Abdülkerim Bardakci, Samet Akaydin, Mert Müldür, Hakan Calhanoglu, Kaan Ayhan, Kenan Yildiz, Orkun Kökcü, Arda Güler, Baris Alper Yilmaz.
Varus: Altay Bayindir, Ugurcan Cakir, Zeki Celik, Merih Demiral, Okay Yokuslu, Kerem Aktürkoglu, Cenk Tosun, Yusuf Yazici, Ahmetcan Kaplan, Salih Özcan, Ismail Yüksek, Semih Kilicsoy, Yunus Akgün, Bertug Yildirim.

Gruusia: Mamardašvili, Tsitaišvili, Dvali, Kašia, Kverkvelia, Kakabadze, Mekvabišvili, Tšakvetadze, Kotšorašvili, Kvaratshelia, Mikautadze.
Varus: Gugešašvili, Zivzivadze, Davitašvili, Kvilitaia, Gotšoleišvili, Lotšošvili, Gvelesiani, Kvekveskiri, Kiteišvili, Altunašvili, Šengelia, Lobjanidze, Tabidze, Sigua.
18:26
Türgi põhikoosseisus on ääreründajateks 19-aastased Euroopa tippklubidesse kuuluvad Arda Güler (Real Madrid) ja Kenan Yildiz (Juventus). Mõlemad on seni Türgi A-koondises pidanud seitse mängu ja löönud ühe värava.
18:27
 Ilm Dortmundis, kus mäng toimub, on vihmane.
18:39
Korralik paduvihm Dortmundis äike vist ka
18:49

18:49
Kas selline paduvihm hakkab mängu segama ja kas välistatud on ka et jääb pooleli??
18:51
Plats tundub olevat ikkagi väga heas seisukorras, nii et ma ei usu, et on põhjust pooleli jätta.
18:52

Külastaja Realist:
18:52
Türgil peaks kogemusi olema EMil mängida paduvihmas. Vast kõik mäletavad EURO2008st seda kuis Šveits skooris nende vastu (pall jäi värava ees veelompi seisma)
18:58
 Hümnid kõlasid staadionil võimsalt. Ehkki Gruusia hümni ajal kõlas ka Türgi fännide vilet.
19:01

19:01
 Mäng läks käima.
Kristjan Jaak Kangur:
19:03
Esimene emotsioon pärast avavilet - nagu Istanbuli oleks sattunud! Kui grusiinid esimest korda söötu hakkasid lükkama, oli vilekoor sõna otseses mõttes kõrvulukustav. See on täna selgelt Türgi kodumäng. Värvikoodidega on sarnasusest hoolimata lihtne, sest tribüünil on samamoodi nagu platsil ehk Türgi on punane ja Gruusia on valge.
19:04
 Türgi ründab, Gruusia kaitseb 5-3-2 formatsioonis oma väljakupoolel.
19:07
 Calhanoglu esimesest nurgalöögist lõi Ayhan peaga üle.
19:11
 Güleri kornerist lõi Bardakci peaga mööda.
19:12
 Ayhan lõi 10. minutil karistusala tagant terava madala löögi posti! Mamardašvili poleks seda mingi valemiga välja toonud.
19:13
 Mekvabišvili kauglöök võttis teiselpool väljakut rikošeti, Günok tõrjus ja Gruusial oli ka esimene nurgalöök.
19:15
Yildiz lõi üsna terava nurga alt, Mamardašvili tõrjus.
19:22
 Calhanoglu lõi pöördelt karistusala joone juurest, aga löök jäi nõrgaks ja ebatäpseks.
19:24
 Kapten Kašia blokeeris kauglöögi peaga. See teda kõikuma ei löönud.
19:25
Pallivaldamine on praegu 70:30 Türgile.
19:27
Värav Paremkaitsja Mert Müldür viib 25. minutil Türgi ilusa löögiga juhtima! Vajutas karistusala joone juurest otse õhust lähimasse ristnurka.
19:28
Värava olukorras andis vasakkaitsja Kadioglu tsenderduse, Dvali sai pea vahele, aga tema peast jõudis pall Müldürile löögi peale.
19:28
 Värav 27. minutil kohe teine värav otsa! Türgi 2:0 ees.
19:29
Aga teise värava (Yildiz oli selle autoriks) VAR suluseisu tõttu tühistas. Türgi seega ikkagi 1:0 juhtimas.
19:31
Tsitaišvili proovis terava nurga alt, Günok oli õiges kohas ja tõrjus.
19:34
 Värav 32. minutil Mikautadze viigistas! 1:1! Kotšorašvili tegi hea eeltöö - konksutas karistusala paremas ääres Yildizi vastu ja tegi üleasteid ning andis madala palli värava ette. Mikautadze skooris madala löögiga ühe puutega.
19:35
 Seitsmeminutilisel perioodil saime seega kolm väravat, millest kaks lugesid ja üks tühistati. Türgi arvas juba 2:0 juhtivat, aga on nüüd Gruusia vastu 1:1 viigiseisus.
19:36
 Hoiatus Bardakci võttis keskväljal veaga rünnaku maha ja sai 35. minutil mängu esimese kollase kaardi.
19:37
 Väga hea võimalus Gruusial! Mikautadze pääses hästi kastist löögile, lõi napilt mööda.
19:37

19:38

19:38
Intensiivne mäng lausa imeline
19:39
Kui palju lahutas grusiine 0:2 kaotusseisu jäämisest? Täpselt varvaste jagu!
19:44
 Tõesti on hoogne ja kõva andmine olnud mõlemalt poolt. Niisama pallikõigutamist ei harrastata.
19:45
 Türgi on viimastel minutitel mitmeid tsenderdusi Gruusia karistusalasse lasknud, aga grusiinid on saanud hakkama.

20:05
 Yilmazi madalal tsenderdus läks Müldüri jala pihta, aga viimane sealt korralikult löögile ei suutnud minna.
20:07
 Yilmaz pööras palliga Gruusia karistusalas, kuid Kotšorašvili blokeeris löögi ära.
20:08
 Tsitaišvili keerutas karistusala vasakus ääres ja pani terava nurga alt palli värava peale, Günok püüdis probleemideta.
20:10
Kvaratshelia vedas pikalt palli ja söötis siis karistusala keskele Mikautadzele, kelle löök blokeeriti.
20:12
Mingit jutud on nüüd käinud, et Järgmist mängu võib ohustada tugev paduvihm ja äike.
20:13
 Türgi on hetkel Gruusiale korraliku surve peale pannud.
20:14
Hoiatus  Kverkvelia tegi 55. minutil oma karistusala lähistel vea ja sai kollase.
20:16
 Calhanoglu virutas tugeva karistuslöögi, aga see lendas keskele ja Mamardašvili sai tõrjutud.
Külastaja Mart:
20:16
20:18
 Gruusialt tuli mitu tsenderdust lühikese ajaga, Türgi klaaris olukorrad ära.
20:19
 Calhanoglu madal kauglöök läks väikese rikošetiga mööda.
20:21
Ilmajuttu: värske isiklik kogemus Saksamaalt ütleb, et Dortmundis kallas tõesti kõvasti ja päris mitu tundi järjest. Fännitsoonide sulgemisest teatati juba hommikul, siis kardeti veel ka äikesetormi, aga see jäi siiski tulemata. Dortmundi staadionil sai enne avavilet soovi korral dušši võtta, nagu allolevast videost näha, aga väljak on väga korralik ja selle taha pole seni mitte midagi jäänud. Kui Leipzigis, kus Portugal ja Tšehhi täna alagrupiturniirile punkti panevad, just päris monumentaalset veeuputust ei olnud, siis küllap saadakse seal ka hakkama.
20:22
 Tsitaišvili ja Kvaratshelia kombineerisid vasakul äärel, Kvaratshelia küünitas kastis jala pallile vastu, kuid ei suutnud värava peale suunata.
20:23
Sellest pole veel juttu olnud, et ehkki kohati on grusiinid ja türklased tribüünil segamini ja sellest pole mingit probleemi, oli enne mängu siiski kahe kuumaverelise rahva vahel veidi klaarimist ka:
20:24
 Värav Ossa, mis vägev värav 65. minutil Gülerilt! Võimas pommlöök kaugelt täpselt tagumisse ristnurka ja Türgi juhib 2:1.
20:27
 Türgi kombineeris ilusa söödumänguga, aga karistusala keskel ei tabatud viimase söödu järel korralikult palli.
20:29
 Kotšorašvili kõksis end Türgi kaitsest läbi ja virutas siis latti! Gruusia 2:2 viigivärav oli 70. minutil ülilähedal.
20:31
 Kökcü proovis lausa oma väljakupoolelt Mamardašvilit üllatada, aga see oli selgelt liiga ambitsioonikas plaan.
20:33
 Vahetus Vahetus Gruusialt 74. minutil alles mängu esimesed vahetused: Tsitaišvili ja Tšakvetadze välja, Lotšošvili ja Davitašvili sisse.
20:34
 Tšakvetadze jalutas kaotusseisus nii aeglaselt väljakult vahetusse ära, et tiimikaaslane pidi minema talle hoogu juurde lükkama.
20:38
 Vahetus Vahetus 79. minutil Türgi esimesed vahetused: praeguse seisuga võiduvärava autor Güler ja Ayhan välja, Yazici ja Demiral sisse.
20:39
 Demirali lisandumisega läks Türgi üle viiesele kaitseliinile.
20:41
 Kvaratshelia proovis käärlööki sooritada, aga sai olukorras haiget ja jäi murule lamama.
20:42
 Nüüd sai Kvaratshelia püsti, kuid Müldür vajab hoopis vahetust.
20:44
 VahetusVahetusVahetus  85. minutil mõlemalt koondiselt vahetusi: Gruusial Kverkvelia välja, Zivzivadze sisse; Türgil Müldür ja Yildiz välja, Celik ja Aktürkoglu sisse.
20:46
 87. minutil Celik tsenderdas ja Yazici lõi peaga, Mamardašvili supertõrje hoiab põnevust mängus.
20:47
 Hoiatus Calhanoglu tegi vea ja sai 89. minutil kollase.
20:48
 Vahetus 89. minutil Gruusia viimane vahetus: Mekvabišvili välja, Altunašvili sisse.
20:49
 Mängule lisati 6 minutit.
20:50
 Vahetus90+2. minutil Türgi viimane vahetus: Calhanoglu välja, Özcan sisse.
20:50
 Gruusia ründab ja otsib viigiväravat.
20:52
 Kvaratshelia tsenderdus põrkas 90+3. minutil Türgi karistusala keskele, kus kaks grusiini läksid korraga löögile. Supervõimalus, aga kaks grusiini segasid teineteist ja pall läks väravast mööda.
20:54
 Väravavaht Mamardašvili läks ka Türgi karistusalasse!
20:55
 Gruusia karistuslöögi järel tekkis 90+6. minutil Türgi kastis segadus ja pall käis postis!
20:56
 Värav Aktürkoglu karistas 90+7. minutil kontrarünnakul Gruusia riski ära (Mamardašvilit polnud väravas) ja veeretas palli tühja võrku. Türgi 3:1 ees!
20:57
 Mäng sai läbi! Türgi võitis Gruusiat, kes tegi oma EM-finaalturniiride debüüdi, raskelt 3:1.
20:59
Oli väga lahtine ja kõva andmine. Lisaks neljale väravale tabati ka kolm korda posti või latti ja üks tabamus tühistati VAR-i tõttu.
21:00
Viimasele lisaminutile vastu minnes polnud Türgi võit veel sugugi kindel, üleajal tabas Gruusia posti, türklased vormistasid lõppseisu alles 90+7. minutil, kui Gruusia võttis ülisuuri riske.
21:02

Pallivaldamine 52:48
Pealelöögid 22:15
Löögid raamide vahele 8:4
Nurgalöögid 5:5

21:04
 Tunni pärast algab Tšehhi ja Portugali mäng. Portugali superstaar Cristiano Ronaldo alustab põhikoosseisus, mis tähendab, et temast saab jalgpalliajaloos esimene mängija, kes saab mängida kuuendal EM-finaalturniiril.
21:05
 Turniiri vanim mängija, 41-aastane keskkaitsja Pepe kuulub samuti Portugali algrivistusse.
21:06
 Ühtlasi näeme eelmise EM-finaalturniiri kahe parima väravaküti (Ronaldo ja Schick, mõlemalt eelmisel EM-il viis tabamust) vastasseisu, kuna Patrik Schick on ka Tšehhi algkoosseisus olemas.
21:22
Portugal: Diogo Costa, Nuno Mendes, Ruben Dias, Pepe, Dalot, Joao Cancelo, Vitinha, Bruno Fernandes, Bernardo Silva, Rafael Leao, Ronaldo.
Varus: Rui Patricio, Jose Sa, Nelson Semedo, Joao Palhinha, Goncalo Ramos, Joao Felix, Danilo, Goncalo Inacio, Joao Neves, Matheus Nunes, Ruben Neves, Diogo Jota, Antonio Silva, Pedro Neto, Francisco Conceicao.

Tšehhi: Stanek, Doudera, Krejci, Hranac, Holeš, Coufal, Provod, Soucek, Šulc, Schick, Kuchta.
Varus: Kovar, Jaroš, Zima, Vitik, Barak, Ševcik, Hložek, Chytil, D. Jurasek, Cerny, Chory, Lingr, Cerv, Vlcek, M. Jurasek.
21:38
 UEFA kodulehel on kirjas, et +21 kraadi ja vahelduv pilvisus ning väljak suurepärases seisukorras.
21:55
 Meeskonnad on väljakul, kõlavad Tšehhi ja Portugali hümnid.
22:00
Jõhker pilv staadioni kohal
22:00
Mäng algas!
22:07
Portugal on oodatult initsiatiivi endale võtnud. Vitinha esimesest nurgalöögist portugallsed löögile ei pääsenud.
22:09
 Leao tsenderdas ja Ronaldo sooritas peaga oma mängu esimese löögi. Rohkem tabas ta vist palli õlaga ning löögil ei olnud lõpuks ei täpsust ega teravust.
22:09

22:13
 Leao purjetas ohtlikult vasakult äärelt sisse ja pani madala palli viiekasti, kust see klaariti.
22:17
 Tšehhi on terve meeskonnaga väga madalale langenud. Portugali kolmest keskkaitsjast vasakpoolne Nuno Mendes proovis ise kaugelt lüüa, löök läks kõvasti üle.
22:22
Nüüd lõi Portugali parempoolne keskkaitsja Ruben Dias kasti tagant peale, rikošetiga läks korneriks.
22:23
 Portugalil oli kaks järjestikust nurgalööki, Tšehhi klaaris ära.
22:24
 Bruno Fernandes proovis ka kaugelt, väikese rikošetiga lendas üle.
22:26
 Ronaldo pani terava madala palli värava eest läbi, Leao napilt ei ulatanud.
22:27
Täpsed söödud on Portugali kasuks 225:47.
22:29
 Doudera püüdis rinnaga Stanekile tagasi sööta, aga pall läks üle otsajoone, Portugalile lihtsaks nurgalöögiks. Tšehhi suutis korneri klaarida.
22:31
 Mendes otsis tsenderdusega Ronaldot, aga kaptenil jäi pallini jõudmisest mitu meetrit puudu.
22:34
 Ronaldo sai läbisöödu liini taha ja pääses värava lähedalt vabalt löögile! Stanek tuli piisavalt palju vastu, tegi ennast suureks ja suutis tõrjuda. Lipp püsis all, aga vist oleks VAR tagantjärele ülinapi suluseisu fikseerinud.
22:34
 Ronaldo andis suurepärase kannasöödu liikumise peale Vitinhale, kelle lähilöök blokeeriti.
22:36
 Leao tsenderdus ebaõnnestus, jäädes mitme meetri jagu liiga kõrgeks.
22:37
Kapten Soucekil on mingi probleem, istus muru peale maha.
22:38
Soucek sai püsti ja mängib edasi, kuid nägu on grimassiline ja Tšehhi pingi juures oli ka mingit liikumist näha.
22:39
 Hoiatus Leao läks Souceki vastu sukelduma ja sai 39. minutil mängu esimese kollase kaardi.
22:40
 Coufal on saanud viimaste minutite jooksul paar tsenderdust ka Portugali kasti panna. Aga sealt on klaaritud.
22:46
 Ronaldo pööras end vasaku jalaga löögile, Stanek tõrjus.
22:46
22:47
 Esimene poolaeg lõppes, Portugal - Tšehhi 0:0.
22:50
Portugali mänguline ülekaal oli tohutu ja palle pandi Tšehhi kasti küll, aga pealelöökide mõttes supervõimalusi praktiliselt polnud. Ronaldo ühe korra pääses suluseisuhõngulises olukorras suurepäraselt positsioonilt lööma, Stanek tõrjus. Tšehhi kaitses kompaktselt väga madalal.
22:51
 Tšehhid muretsevad ilmselt ka kapten Souceki pärast, keda näis mingi tervisemure segavat. Aga vähemalt esimese poolaja tegi ta lõpuni.

23:05
 Nuno Mendes sai võitluses Schickiga haiget ja jäi korraks maha, kuid jätkab mängu.
23:06
 Portugali üheksas nurgalöök mängiti lühidalt lahti ja Vitinha tsenderduse katse ebaõnnestus.
23:08
 Schick vajutas väga terava nurga alt üle ja mööda.
23:10
 Bernardo Silva pealelöök kasti joone tagant ebaõnnestus samamoodi.
23:14
 Portugali ohtliku tsenderduse järel olid kaptenid Soucek ja Ronaldo õhuvõitluses. Soucek sai oma pea vajalikul hetkel vahele.
23:15
 Hoiatus 57. minutil sai Schick kollase kaardi, kui tegi vea Joao Cancelole.
23:17
 Ronaldo karistuslöögi püüdis Stanek märgade kinnastega väikese mikropillamise järel kinni.
23:18
Vahetus 61. minutil Tšehhi topeltvahetus: Kuchta ja Schick välja, Lingr ja Chytil sisse.
23:20
 Värav Provod viis 62. minutil vastu mängukäiku Tšehhi 1:0 juhtima! Hea kauglöök tagumise posti puutega võrku!
Külastaja A.:
23:21
Ülistus värav!
23:21
Vahetus Vahetus Portugal reageeris 63. minutil topeltvahetusega: Dalot ja Leao välja, Inacio ja Jota sisse.
23:25
 Diogo Jota tabas värava autorit Provodit kõrge jalaga pähe. Viga anti, väike loeng kah, aga kaarti mitte.
23:28
 Värav 69. minutil Portugal viigistas! Nuno Mendes suunas peaga palli värava ette, Stanek tõrjus selle vastu Hranacit, kellest põrkas pall omaväravaks.
23:31
 Bernardo Silvalt terav löök terava nurga alt, Stanek tõrjus ära.
Külastaja uv:
23:34
ma loodan, et teist õhtut järjest favoriite ei päästa omavärav. küll aga taas väga kena värav kauglöögist- on kuskil ka statistikat kui mitmes mängus selliseid juba löödud on?
23:36
Vitinha kauglöögi tõrjus Stanek altnurgast ära.
23:37
  Vahetus Vahetus 79. minutil Tšehhi topeltvahetus: värava autor Provod ja Šulc välja, Barak ja Ševcik sisse.
23:40
 Provodi värav oli sel turniiril 11. väljastpoolt karistusala löödud värav.
23:43
 Mendes libistas Coufalile jalgadesse, aga pääses kaardist.
23:45
Värav Diogo Jota lõi 87. peaga Portugali 2:1 juhtima! Ronaldo pealöök läks posti ja Jota oli tagasipõrganud pallil jaol.
23:45
 Joao Cancelo oli tsenderdajaks.
23:46
VAR siiski tühistas suluseisu tõttu värava! Nii et seis endiselt 1:1.
23:47
Ronaldo suluseis oli napp.
23:48
  Vahetus Vahetus Vahetus 90. minutil Portugali kolmikvahetus: Vitinha, Joao Cancelo ja Nuno Mendes välja; Conceicao, Nelson Semedo ja Pedro Neto sisse.
23:48
 Mängule lisati 4 minutit.
23:49
 Värav Värske vahetusmees Conceicao lööb 90+2. minutil Portugali 2:1 ette! Võttis tähistades särgi seljast.
23:51
Teine värske vahetusmees Pedro Neto andis madala palli värava ette, omavärava autori Hranaci puude seal ebaõnnestus ja Francisco Conceicao sahistas ühe puutega lähedalt võrku.
23:51
 Hoiatus Conceicao sai särgi äravõtmise eest mõistagi kaardi ka.
23:52
 Vahetus 90+3. minutil Tšehhi viimane vahetus: Holeš välja, Chory sisse.
23:54
 Kõlas lõpuvile! Portugal domineeris terve mängu, aga sai lõpuks kaotusseisust raske 2:1 võidu tänu üleaja väravale.