Loodan, et paaripäevane paus mõjus värskendavalt ja nüüd on mõnus poolfinaalidele vastu minna. Täna siis Hispaania ja Prantsusmaa. Mida arvata-oodata?
10:47
Kui pole kindel, tasub üle lugeda eelvaade:
11:45
Luis de la Fuente ja Didier Deschamps jagasid mängu eel kallistust - kaks sõpra, kaks suurepärast juhendajat.
Külastaja Tõnu Tõukemõnu:
13:27
Prantsusmaa uinutab end finaali.
Külastaja Hmm:
14:13
Hispaania sammub Finaali !!! Armas Laura kelle poolt sa oled :)
14:14
Mina pakun pigem, et täna võidab Hispaania ..
15:18
Olgu ka see üle käidud, et Hispaania poolel on täna kolm kindlat puudujat: Saksamaa vastu varakult viga saanud Pedri turniir on lõppenud, mängukeeldu kannavad Carvajal ja Le Normand. Küsimärgi all on Perezi mänguvalmidus.
Prantslaste poolelt ei leia ühtki säärast murenooti. Tagasi on Rabiot, kellel oli kaartide maht vahepeal täis.
15:22
Jäi silm peale sellisele statistilisele võrdlusele. Ehk siis tänase matši raames tasub võrrelda Fabian Ruizi ja Kante'd. Neist esimene on sel turniiril paistnud silma hea resultatiivsusega, prantslane on rohkem taklanud, samas loonud ka häid võimalusi. Omad plussid-miinused mõlemal.
15:23
Ründavate poolkaitsjate võrdlus on aga seesugune:
Heiti Heli:
20:58
Tere õhtust, head vutisõbrad! Natukene enam kui tunni aja pärast pannakse pall mängu Münchenis, kus esimesest finaalpiletit noolivad Hispaania ja Prantsusmaa, kel on Euroopa meistritiitleid vastavalt kolm ja kaks.
Heiti Heli:
21:03
Münchenis mängitakse Fussballliebe uue versiooni ehk Finalega, mis on minu tagasihoidlikul hinnangul ilusam kui eelmine variant. Pildilt pole küll väga hästi aru saada, aga valge on asendunud hõbedase värviga ning muud elemendid on samuti värvi muutnud.

Heiti Heli:
21:10
Hispaania on pidanud algkoosseisuga pisut vangerdama, sest mängukeeluga on eemal Le Normand ja Carvajal, keda asendavad Nacho ja Navas. Lisaks on võrreldes Saksamaa-mängu põhirivistusega erinev see, et keskväljal alustab vigastatud Pedri asemel Olmo.
Prantsusmaa poolelt on pingile jäetud Griezmann, kelle asemel stardib Dembele. Keelu alt on vabanenud Rabiot, kes hõivas eelmises matšis Camavingale kuulunud positsiooni.
Külastaja Corona:
21:15
Kas Jesus Navas on tänases Hispaania koondise kosseisus ainuke, kes Hispaaniaga midagi suurt võitnud?
21:15
Kasper, aga Sloveenia tegi pigem üllatavalt hea turniiri, sest enne turniiri peeti neid pigem grupi autsaideriks?
Heiti Heli:
21:18
Navas on tõesti see mees, kelle auhinnakapis on MM-i ja EM-i tiitel. 38 aastat "noor" mees ikkagi.
Heiti Heli:
21:25
Jagan teiega algkoosseise visuaalsel kujul ka.
21:25
Ega Navas vana välja ei näe. Vahepeal kanti ta maha juba, aga viimastel aastatel jälle koondises olemas olnud
Heiti Heli:
21:36
Oluline on märkida, et lisaks kahele suurele koondisele lähevad vastamisi kaks vägevat keskväljameest. Nii Rodri kui Kante on olnud vastaste nullimisel ülitähtsad mehed.

Külastaja Tom:
21:37
Hispaania läheb Navasega kaotama, kas tõesti midagi paremat ei ole panna?
Heiti Heli:
21:38
Avavileni on natukene rohkem kui 20 minutit minna. Nüüd on aeg teha pakkumisi, kelle võiduga lõppeb Hispaania ja Prantsusmaa vaheline poolfinaal?
Heiti Heli:
21:42
Hispaania osas on põnev fakt see, et varem pole EM-i ega MM-i poolfinaalis nii vana ja nii noor mängija algkoosseisus olnud. Navas on 38 aastat and 231 päeva vana, Lamine Yamal on 16 aastat and 362 päeva vana. Varem kuulus Yamali rekord Pelele.

21:49
Sel turniiril on päris põnev jälgida, mida mõtleb Opta superarvuti. Selle mängu puhul hindab kompuuter, et Hispaania võidu tõenäosus on normaalajal 36,5%, Prantsusmaal on see number 31,9.
Heiti Heli:
21:54
Mehed sammuvad Münchenis murule ja kohe-kohe kõlavad rahvushümnid. Vaid kolm matši on seda turniiri minna, neist esimene algab õige pea!
Heiti Heli:
21:59
Hümnid on kõlanud. Kas sihile viib energiline rünnak või tugev kaitse, sellele saame vastuse lähima kahe tunni jooksul. Ei saa ka välistada, et finaali pääsetakse penaltite abil.
Heiti Heli:
22:00
Sloveenia vilemees Slavko Vincic pani esimese poolfinaali käima, sõidame!
Heiti Heli:
22:01
Ja kohe vajab mainimist see, et esimeses mängus ninatrauma saanud Mbappe mängib Hispaania vastu ilma maskita! Prantsusmaa superstaar on proovinud mitut maski, millest ükski polnud tema jaoks mugav (mitte, et see väga mugav peakski olema).
Heiti Heli:
22:03
Ruiz otsis kolmandal minutil tsenderdusega tagaposti suunas jooksnud Yamali, aga nooruk libises ja ei jõudnudki pallini.
Heiti Heli:
22:06
AVAVÄRAV OLI LÄHEDAL! Williamsi välisküljega antud tsenderdus läks teise äärde Yamalile, kes läkitas uue palli vastase kasti, kus kerkis kõrgele Ruiz, kes suunas palli napilt üle lati. Viis minutit on mängitud.
Külastaja I:
22:07
Miks pole Markus Poom Shamrock Roversi koosseisus euromängus?
22:07
Heiti Heli:
22:07
Endalgi tekkis huvi selle vastu. Ehk saab mängu järel midagi teada.
Külastaja uv:
22:08
kas see oli just jesus navas, keda ma pildis nägin või? :D
Heiti Heli:
22:08
Värav JUBA SAHISES HISPAANIA VÕRK!!!!!!!!!!!!
Heiti Heli:
22:10
Üheksandal minutil vasakusse äärde söödu saanud Mbappe pani Navase kõrvalt tsenderduse Kolo Muanile, kes koksas palli võrku. Oi kui lihtne lahendus Prantsusmaa esituses!
Heiti Heli:
22:12
Tundub, et Prantsusmaa avaväravast on abi nii palju, et mäng on selle järel muutunud väga hoogsaks. Hispaania otsib kiiret viigitabamust.
Heiti Heli:
22:13
Karistusalasse tõste saanud Ruiz jätkas Moratale, aga pall löödi Hispaania kapteni nina eest ära.
Heiti Heli:
22:14
Hoiatus 14. minutil välkus esimene kollane kaart, kui Rabiot jalga tabas libistades vanameister Navas.
Heiti Heli:
22:15
Carvajal jälgib mängu väga tõsise pilguga, tema asendaja Navas on hetkel põlenud ereda leegiga. Äkki peab ühel hetkel Grimaldo sekkuma?
Heiti Heli:
22:16
Selle turniiri esimene värav Kolo Muani jaoks.

Heiti Heli:
22:17
Pärast Rabiot'le tehtud viga sai Prantsusmaa karistuslöögi, mille Mbappe otsustas 27 meetri pealt värava suunas virutada, aga tabas hoopis müüri.
Heiti Heli:
22:19
Aega läks, aga asja sai. Prantsusmaa lõi selle turniiri esimese kolli, mis polnud penalti ega vastase omavärav.
Heiti Heli:
22:19
Prantslased käisid Hispaania karistusalas reidil, kus Mbappe tegi Navase vastu uut ja vana ning lõi peale ka, aga Nacho blokeeris.
Heiti Heli:
22:21
Värav MILLINE VÄRAV 16-AASTASE LAMINE YAMALI JALAST!!!!!!!!
Heiti Heli:
22:22
Hiljuti keskkooli lõpetanud Yamal otsustas karistusala tagant kuuma anda ja keerutas nii hästi, et pall lendas postist sisse. Selle noore esimene värav sel turniiril ja veel milline!!!
Heiti Heli:
22:24
Mõistagi on Yamal ka nüüdsest EM-i ajaloo noorim väravalööja. Vägev saavutus.
Heiti Heli:
22:25
Värav HISPAANIA LÄKS JUHTIMA!!!!!!!!!!!!!!!
Heiti Heli:
22:25
MIS TOIMUB MÜNCHENIS???????? 25 MINUTIT MÄNGITUD JA KOLM VÄRAVAT!!!
Heiti Heli:
22:26
Navase tsenderdus klaariti, Olmo napsas palli omale ja viis selle värava ette, kus Kounde pani jala vahele nii, et kera lõpetas võrgus. Täiesti sõge mäng!
22:26
dani olmo on kunn!
Heiti Heli:
22:29
Üheksandal minutil läks Prantsusmaa juhtima, viik seati jalule 21. minutil ja neli minutit hiljem läks Hispaania juhtima. Prantsusmaa osalusel pole sel turniiril ükski mäng nii põnev olnud.
22:29
Navas on legend
Heiti Heli:
22:31
Hispaania meelitas vastased oma poolele, siis mängiti mõne sööduga viis prantslast mängust välja, aga punasärkide rünnakust asja siiski ei saanud.
Heiti Heli:
22:32
Vastase kasti jõudnud Williams jättis kannaga palli Moratale, kes proovis neljast kaitsjast läbi pugeda, aga nagu aru on saada, oli see raske ülesanne, millega hispaanlane toime ei tulnud.
Heiti Heli:
22:33
Kes nüüd rekordimehe Yamali selja taha jäävad.

Külastaja hmm:
22:34
kas ainult minu jaoks seostub sõna "punasärk" venelastega vms? veider lugeda hispaanlaste kohta aga vbl siis õige nickname
Heiti Heli:
22:35
Eks ajakirjanikuna peab neid sünonüüme leidma. Võimalik, et mõnele seostub "punasärgiga" venelane, kuigi oleks Hispaania sinistes, siis kirjutaksin "sinisärgid" jne.
Külastaja to hmm:
22:35
Nõus. Mõtlesin täpselt sama
Heiti Heli:
22:37
Karistusala taha söödu saanud Ruiz otsustas peale lüüa, aga Tchouameni jõudis õigel ajal blokeerima. Hispaanlaste nurgalöök klaariti kastist välja.
22:39
sinisärk oleks siis nagu eesti koondislane ju? eksitav pole? (sorri kui rumalad küsimused, mu jaoks segane teema)
Heiti Heli:
22:39
Eestlased pole ainsad sinisärgid ja venelased ainsad punasärgid maailmas, aga see selleks. Eks väldin neid, kui eksitavad.
Heiti Heli:
22:41
40. minutil otsiti karistuslöögiga Upamecanot, et too saaks palli jätkata värava ette, aga Navas lõi kera prantslase eest üle otsajoone. Nurgalöögiga ohtu ei tekitatud. Minut hiljem tulid vastu hispaanlased, kelle rünnak lõppes sellega, et Yamal lõi kaugelt peale ja Hernandeze jalast läks see väravast mööda. Nende korneri püüdis Maignan kinni.
Heiti Heli:
22:45
Prantslastel oli pikk positsioonirünnak, mis päädis sellega, et Rabiot otsis tõstega kaaslasi, aga kinkis palli vastastele.
Heiti Heli:
22:45
Avapoolaega mängitakse veel kaks minutit!
Heiti Heli:
22:48
Kahe üleminuti jooksul tehti haiget nii Olmole kui Nachole, aga kaarte ei näidatud. Nüüd vilistas Vincic avapoolaja lõppenuks!
Heiti Heli:
22:51
Munaveeretamisest polnud esimese 45 minuti jooksul haisugi. Prantslased haarasid juhtohjad üheksandal minutil, kui Mbappe tsenderduse koksas sisse Kolo Muani, misjärel muutus mäng väga lahtiseks. Viigitabamus sündis 16-aastase Yamali jalast 21. minutil ja neli minutit hiljem viis Olmo hispaanlased 2:1 juhtima. Oli väga kaasahaarav esimene poolaeg!

Põnev seik oli koridoris, kui riietusruumi suunduv Mbappe jõudis kellegagi Hispaania leerist särgi ära vahetada.
Heiti Heli:
22:52
Statistika oli esimese 45 minuti jooksul Hispaania poole kaldu.

Heiti Heli:
23:03
Algas teine poolaeg! Vaatame, mida on sel mängul meile veel pakkuda.
23:03
Rimo Hunt kasutab taktilauda nagu mu ema arvutiklaviatuuri- mõnusa jõuga
Heiti Heli:
23:05
Juba esimesel minutil oli päris palju põnevust, kui Williamsile pandi sööt kaitseliini taha, aga Maignan otsustas seiklusele minna ja napsata hispaanlaselt palli omale. Prantsusmaa esikinda jaoks lõppes kõik hästi.
Heiti Heli:
23:08
Põnev saab näha olema, kui palju üritab Hispaania seda mängu tappa. Prantsusmaa peab kindlasti ründama, sest tablool olevad numbrid käsevad seda. Siiski tundub, et kolmekordne tšempion tahab kolmandat kolli.
Heiti Heli:
23:10
52. minutil käis mäng Hispaania värava all, aga Dembele kehva tsenderduse Simon püüdis.
Heiti Heli:
23:11
Minut hiljem võitis Kounde palli, mängis Kantega kokku, misjärel otsis äärekaitsja sööduga värava ette jooksnud Dembeled, aga Laporte klaaris selle üle otsajoone. Järgnenud nurgalöök läks Tchouameni peanupule, kust kera lendas Simonile kätte.
Heiti Heli:
23:14
Prantsusmaa panustab viimasel ajal väga palju tsenderdustele, kuid kasutegur on neis olnud madal. Äkki tõesti sekkub varsti Giroud.
Heiti Heli:
23:14
56. minutil tungis Mbappe hispaanlaste kasti ja saatis Nacho ning Navase vahelt löögi, mis veeres Simonile kätte.
Heiti Heli:
23:15
Vahetus 58. minutil lõppes Navase tööpäev, teda asendab Vivian.
Heiti Heli:
23:16
Vahepeal jõudsid mingid kõrvalised isikud ka palliplatsile. Ei väsi kordamast, et sakslaste korraldus lonkab selles plaanis kahte jalga, sest neid asju on juhtunud juba liiga palju.
Heiti Heli:
23:17
Pärast hispaanlaste esimest vahetust liikus Nacho paremkaitsesse, Vivian läks Laporte kõrvale.
Heiti Heli:
23:18
Simon sai Dembele teravale tsenderdusele, mida noolis Mbappe, käe vahele.
Heiti Heli:
23:18
Hoiatus Tchouamenile 60. minutil kollane kaart, kui ta kukutas Morata.
Heiti Heli:
23:20
Vahetus VahetusVahetus  Prantsusmaa vangerdab 62. minutil kolme vahetusega korraga: Rabiot, Kante ja Kolo Muani võeti välja; Griezmann, Barcola ja Camavinga pääsesid platsile.
Heiti Heli:
23:20
63. minutil jõudis Dembele jalast hea nurgalöök vastase kasti, aga Upamecano tabas palli nii halvasti, et see põrkas üle otsajoone.
Heiti Heli:
23:23
Dani Olmo või David Silva? Sarnased mängumehed.
Külastaja tere:
23:23
miks cucurellat valja vilistatakse?
Heiti Heli:
23:23
Arvatakse, et selle käemängu eest, mis oli Saksamaa matšis.
23:25
käega mängis igaljuhul aga kas siis seal eelnevalt oli ka suluseis? niisama õhku vist seda küsimust ei jäetud?
Heiti Heli:
23:27
Prantslaste pikaks veninud tulek lõppes sellega, et palli saanud Dembele libises ja tabas Moratat jalga. Dembele pole esimene ega viimane, kes sel murul libiseb, näiteks Yamal ei suuda ka teatud liigutuste puhul jalul püsida.
Heiti Heli:
23:29
Välejalg Barcola jättis mitu vastase kaitsjat enda selja taha ja viis palli penaltipunkti suunas, kus polnud kaaslaseid. Prantslased üritavad viiki leida, aga hetkel üsna hambutult.
Heiti Heli:
23:32
Kui aastatega on Hispaania mängujoonist timmitud nii ja timmitud naa, siis üks asi on igavene - rasketest olukordadest tullakse välja söötudega.
Heiti Heli:
23:33
76. minutil keerutas Hernandez karistusala joonelt üle värava. Oivaline šanss Prantsusmaa jaoks.
23:34
Pane Giroud sisse Dechamps
Heiti Heli:
23:34
Vahetus Vahetus Morata ja hispaanlaste juhtvärava löönud Olmo pääsesid puhkama, Oyarzabal ja Merino saabusid platsile.
Heiti Heli:
23:35
Simon mängis Hispaania poolehoidjate närvidega, kui tema sööt läks Dembelele, kes tabas palli peaga, aga midagi ohtlikku ei juhtunud.
Heiti Heli:
23:36
Vahetus 79. minutil tuli väljakule Giroud, ruumi tegi Dembele.
Heiti Heli:
23:37
Kas Prantsusmaa ajaloo suurim väravalööja suudab mängu mingit muutust tuua või läheb Hispaania finaali? Normaalaega on mängida natukene üle kümne minuti.
Heiti Heli:
23:38
Märkimist väärib see, et Barcola on sekkunud väga särtsakalt. Tema kiired jalad on Hispaania kaitsjatele valmistanud palju peavalu.
Heiti Heli:
23:39
81. minutil liikus Yamal palliga paremalt äärelt keskele ja keerutas vasaku jalaga peale, aga napilt läks see üritus mööda.
Heiti Heli:
23:41
Laporte jooksis vastu Giroud' õlga, misjärel hakkas hispaanlase ninast verd jooksma. Käib väikene paus tohterdamiseks.
Heiti Heli:
23:42
Vägevad numbrid Olmolt.
Heiti Heli:
23:43
Laporte läks küljejoone taha, Hispaania mängib natukene vähemuses.
Heiti Heli:
23:44
Oi-oi! Kiireid jalgu näidanud Mbappe möödus palliga Vivianist, jõudis vastase kasti ja siis vajutas üle värava.
Heiti Heli:
23:44
Laporte on platsil tagasi!
Heiti Heli:
23:46
Rodril on kütus otsas ja nõuab vahetust. 89. minutil tegi Camavinga Cucurella vastu jõulise vea ja teenis Hoiatus kaardi.
Heiti Heli:
23:48
Williamsi antud korner löödi Prantsusmaa kastist välja, millele järgnes Deschampsi meeste tulek, kus Yamal tegi Hernandeze vastu vea ja sai Hoiatus kaardi. Lisati viis minutit!
Heiti Heli:
23:51
Vahetus Vahetus 90+3. minutil topeltvahetus Hispaanialt: mõlemad ääred ehk Williams ja Yamal välja, Zubimendi ning Torres tulid nende asemele.
Heiti Heli:
23:52
Hispaania mängib Prantsusmaaga koera ja publik tribüünil rõkkab.
Heiti Heli:
23:53
Griezmann pääses tsenderdust peaga lööma, aga too üritus läks üle lati. Prantslane nõudis nurgalööki, aga kohtunik seda ei andnud.
Heiti Heli:
23:53
ONGI KÕIK, KOLMEKORDNE EUROOPA MEISTER HISPAANIA LÄHEB VIIENDAT KORDA EM-I FINAALI!!!
Heiti Heli:
23:55
Prantsusmaa ehmatas Hispaaniat Kolo Muani väravaga, aga nagu oli arvata, siis prantslased ei oska rünnata ja see maksis neile tõsiselt kätte. 16-aastane imelaps Yamal ja särtsakas Olmo sepistasid Hispaaniale ülimagusa võidu, millega minnakse 14. juulil Berliini olümpiastaadionile, kuhu järgneb Holland või Inglismaa.